attīstošās-rotaļlietas

Kādas attīstošās rotaļlietas izvēlēties un kā iekārtot attīstošu vidi

Vecāki vēlas, lai viņu bērni ātrāk attīstās, apsteidz savus vienaudžus, tāpēc vecāki satraucas, ja bērns noteiktā laikā kaut ko nedara, citi bērni viņu apsteidz attīstība. Tomēr bažas nav pamatotas, ja pediatrs un fizioterapets ir atzinis, ka mazulis iekļaujas noteiktajās attīstības normās, kas parasti ir gana elastīgas, lai katrs mazulis varētu mierīgi sākt kaut ko darīt tad, kad viņš tam ir gatavs — velties, rāpot, staigāt, ēst papildēdienu, runāt utt.

Tomēr ir lietas, ko vecāki var darīt, lai mudinātu un atbalstītu bērnu attīstīt savu potenciālu. Attīstošās rotaļietas mazuļiem ir viens no veidiem, kā nodrošināt bērnam aktivitātes, kas būs ne tikai rotaļa, bet arī stimulēs maņas, rosinās domāt, kaut ko iemācīs, veicinot daudzpusīgu attīstību. Lai gan attīstošās rotaļlietas prasmīgas mammas var izveidot pašas, arī veikalos pieejamais klāsts ir ļoti plašs. Kādas attīstošās rotaļlietas labāk izvēlēties? Atslēgas vārds ir bērna vecums. Katram vecumam būs citas piemērotākās attīstošās rotaļlietas.

No dzimšanas līdz gada vecumam

Šajā vecuma posmā noderēs vienkāršās, vieglas un drošas attīstošās rotaļlietas. Ko izvēlēties? Piemērota izvēle būs grabulīši, attīstošie paklāji, auduma grāmatiņas, kam ir dažādas faktūras, piramīdas un viegli saliekamie kluču komplekti, bumbiņas. Šajā vecumā attīstošajām rotaļlietām īpaši jāstimulē tauste un vēlme darboties ar mazajiem pirkstiņiem, jo tas attiecīgi stumulē citas maņas un attīstības jomas. Bērnam var piedāvāt lielus laukumus ar pamatkrāsām, dažādas figūras, vieglus un drošus materiālus, ko nevar iebāzt mutē, kam nav sīku detaļu un bateriju.

No viena līdz diviem gadiem

Šajā vecumā jau var piedāvāt komplicētākas rotaļlietas. Tām var būt vairāk detaļu, apvienota dažāda veida informācija vienā rotaļlietā. Tomēr vecākiem jāsaprot, ka vienkārši iedodot šo mantu bērnam, nekādi brīnumi nenotiks, sākumā bērns ir jāievirza, jāieinteresē, jādara ar viņu kopā, jāpaskaidro un jāstimulē šī pasaules izzināšana  ar personīgu un tieši jūsu bērnam piemērotu ievirzi. Kas būs piemērots 1-2 gadu vecumā? Muzikālās rotaļlietas, saliekamas un puzles tipa rotaļlietas, rotaļlietas ar pogām, virtuves galda piederumi.

No diviem līdz trijiem gadiem

Bērnam šajā vecumā var piedāvāt vēl sarežģītākas attīstošās rotaļlietas, ko iepazīt kopā ar vecākiem. Tās var būt saliekamas un pārveidojamas rotaļlietas, arī rotaļlietas, kas atskaņo vārdus un pat māca valodas, var izmantot dažādas bilžu kartītes par jebkuru tēmu. Noderēs arvien sarežģītāki konstruktori, kam ir smalkākas detaļas, sarežģītākas konstrukcijas, tomēr vienalga jāseko līdzi, lai nav viegli atdalāmu komponentu, ko var iebāzt mutē.

Kā iekārtot attīstošu vidi

Bērna attīstībā nozīmīga loma ir arī tam, kā tiek iekārtota vide, kurā bērns uzturas. Tai jābūt ērtai, daudzveidīgai un ar attīstībai noderīgiem elementiem. Mazajiem rāpotājiem ir svarīgi iekārtot attīstošu vidi uz grīdas. Jau lielākiem bērniem vajag savu spēļu stūrīti ar plauktiņiem, galdiņu, kastēm un citiem elementiem, kur viņš var darboties ergonomiskā vidē. Jādomā ne tikai par attīstošiem elementiem, bet arī drošību. Visa vide mājās ir jāpielāgo labākajiem drošības standartiem, jo bērni ļoti mīl visu apskatīt, izmēģināt, iebāzt mutē. Viņu attīstības un atklāšanas priekam nav jābūt dzīvībai bīstamam.

Tālāk daži noderīgi raksti par to, kā labāk iekārtot bērnam interesantu, atbilstošu un attīstošu vidi, kurā viņš var spēlēties un atklāt apkārtējo pasauli.

https://www.rimi.lv/berniem/izglitiba/iekartojam-rotalasanas-vietu-mazulim-lidz-1-gada-vecumam-foto-pamaciba.html

http://www.maminuklubs.lv/pirmsskola/20121007-netradicionala-bernistaba/

Related Posts