grāmatvedības programma

Grāmatvedības programmas Latvijā

Latvijā ir lērums grāmatvežu. Katrai firmai un uzņēmumam ir nepieciešams kā minimums viens cilvēks, kas ir kompetents grāmatvedības jautājumos. Šis cilvēks ir kā “labā roka” uzņēmuma vadībai, jo pārzina finanses, prot ar tām rīkoties likumam atbilstoši (cerams, ka likumīgi) un prot procesus paskaidrot saprotamā valodā.

Mūsdienās, kad viss ir datorizēts, arī grāmatvežu darbs kļuvis nedaudz vienkāršāks. Darbos palīdz dažādas grāmatvežiem paredzētas programmas. Grāmatvedības programmas Latvijā pieejamas samērā dažādas un daudz priekš mūsu nelielās valsts. 2016.gadā tikusi izveidota aptauja, lai noskaidrotu, kādas ir populārākās grāmatvedības programmas Latvijā (https://ekonts.lv/).

Populārākās grāmatvedības programmas Latvijā ir:

  1. Horizon
  2. Tilde
  3. Axapta
  4. Navision
  5. 1C
  6. SAP
  7. Zalktis
  8. Dais

Man pašai ir gadījies strādāt ar divām no šī topa programmām – Tildi un Axaptu. Abas šīs programmas ir viegli apgūstamas, saprotamas un bez liekām kļūdām to darbībā. Ar Axaptu strādāju apmēram piecus gadus, tāpēc šo programmu biju apguvusi tik labi, ka visas darbības varēju no galvas nosaukt, kad vien kāds pajautāja pēc palīdzības. Ar Tildi sanāca iepazīties un pastrādāt vien nepilnu gadu, tomēr galvenos pamatprincipus sapratu ļoti ātri. Kāds ir mans rezumē? Es neesmu “ciparu cilvēks”, bet strādājot ar šīm programmām es iemīlēju ciparus. Pašam jau maz kas ir jādara strādājot programmā. Galvenais ir programmai “pareizi paprasīt” un atbilde tiks sniegta.

Darbinieki ar esošajām programmām apmierināti

Spriežot pēc vairāku aptauju rezultātiem, grāmatveži ar apmierināti ar to, kādas programmas izvēlējusies uzņēmuma vadība. Ne vienmēr viņi paši var izvēlēties programmu ar kādu darboties. Lielos uzņēmumos, kuros jau sen ieviesta vienota sistēma, jāpielāgojas tam, kas jau pārbaudīts un tiek lietots.

Noteikti nevajadzētu baidīties no jaunu programmu apguves. Kaut gan visu programmu uzbūve ir krasi atšķirīga, apgūt tās nebūt nav grūti. Tas jums maz ko dod, ja iepriekš ar kādu programmu esat strādājuši – jaunā būs pavisam citāda. Galvenais jau ir zināt pašus grāmatvedības principus, ne programmas.

Izvērtējot aptaujāto grāmatvežu apmierinātību ar savām grāmatvedības sistēmām, secināms, ka vairums grāmatvežu sev pieejamo programmatūru uzskata par labu – vidējais vērtējums ir 8.22 balles no 10 iespējamajām. Vērojamas nelielas atšķirības vērtējumā pa dažādām sistēmām, tomēr tās nav uzskatāmas par būtiskām.

Kādas funkcijas piedāvā programma grāmatvežiem?

Ja vien jums ir pieejama kāda grāmatvedības programma, esiet priecīgi – tajās ir lērums funkciju. Ar programmas palīdzību var izpildīt visas darbam vajadzīgās darbības. Protams, īstenam grāmatvedim vienmēr blakus būs arī kalkulators – ik pa laikam kādas vienkāršas darbības gadās piemest uz kalkulatora, jo programma pieņem, ka gudrs grāmatvedis zinās dažādus risinājumus no galvas.

Es strādāju ar speciāli pielāgotu Axaptas programmu. Tā kā darba specifika bija saistīta ar apsardzes jomu, tad arī programma bija tieši tam pielāgota. Es varēju ievadīt programmā darba stundas, nostrādātos un ieplānotos darba laikus, programma aprēķināja kopējos laikus un darba stundas. Tāpat strādāju ar darbinieku slimības lapām. Ievadot kādam darbiniekam slimības lapu noteiktā periodā programma mani brīdināja, ka, piemēram, darbinieks šai laikā ir strādājis vai ir plānojis strādāt. Tas viss bija lielisks menedžments un sadarbība ar programmu.

Nedaudz gadījās ieskatīties arī uzņēmuma noliktavas darbībā – arī tur Axapta lieliski tika galā. Preču uzskaite, atlikumi, daudzums – viss tika uzskaitīts ar programmas palīdzību.

Ko tas nozīmē? Tas nozīmē, ka grāmatvedības programmas ir praktiski visvarenas. Ar to palīdzību var paveikt principā jeb ko. Pats galvenais – ātri un kvalitatīvi! Tiek ietaupīts laiks, kurš paietu uzskaitēs, aprēķinos un pārbaudēs. Tiek ietaupīts arī darba spēks – programma paveic to, ko kādreiz, iespējams, darītu vairāki darbinieki. Tā ir uzņēmumu nākotne!

Related Posts