Labākās novērošanas kameras – omes pie logiem un kāpņutelpām

 

Katru pavasari līdz ar pirmajiem pumpuriem un sniegpulkstenītēm pamostas arī kaķi un omes. Kaķi sāk savas pārošanās dziesmas un serenādes zem logiem. Toties omes pamazām dodas laukā no saviem dzīvokļiem, lai ieņemtu labākās vietas uz soliņiem pie mājas. Jo kur gan savādāk redzēs visus kas nāk un iet? Tikai viņas zina katra mājas iedzīvotāja dzīvesstāstu un likteni. Tikai viņas piefiksē katru svešo matu uz garāmejošā puiša žaketes. Tikai viņas nosaka pareizākās diagnozes – narkomāns, slims, jocīgs, traks, dzērājs un tā līdz bezgalībai.

ome-skatas-ara-palogu

Vecuma marasms

Vientulība dara savu. Ar ko lai citu nodarbojas, ja ne citu cilvēku aprunāšanu? Dodoties garām soliņam, uz kura tup omes, uzreiz parādās nepatīkama sajūta pakrūtē. Gribas uzmest krustu un noskaitīt lūgšanu, jo parādās bailes no kāda lāsta. Jā, ome uz soliņa patiešām nav nekāda “Dieva dāvana”, jo viņa spēj izteikt vairāk pesteļu minūtes laikā kā jebkurš burvis vai vārdotājs.

Tas viss laikam dēļ vecuma. “Kad es vēl biju jauna…” fenomens. Jo, kad viņas vēl bija jaunas, tad pasaule bija iekārtota nedaudz savādāk kā tagad. Jā, tad nebija pieņemts jaunām dāmām staigāt pliku nabu, tāpēc tagad šādas meitenes ātri iegūst diagnozi – “vieglas uzvedības” tā maigi izsakoties. Un, kad šāda diagnoze ir piešķirta, omes metas fantazēt. Ar ko guļ, cik ilgi, cik skaļi, kas notiks pēc gadiem desmit, ai, ai, ai…

Jā, nebija pieņemts kādreiz bučoties pie mašīnas uz atvadām ar savu draugu. Aha, omes redz visu. Kas tad te notiek? Uzreiz tiek piešķirta nākošā diagnoze – “bezkauņas, izvirtuļi”… Man grūti piešķirt vārdus šīm diagnozēm, to tā pa īstam prot vien pašas omes.

Katrs, kas paiet viņām garām saņem dāvanu – kādu ļaunu vārdu vai nosodošu skatu kā minimums. Dāvana, kas nevienam tā īsti nav vajadzīga. Bet viņas, savā vecuma marasmā, mētājas ar tām pa labi un pa kreisi. Diemžēl.

Bailes no lāstiem un ļaunas acs

Jā patiesi, nedaudz ir bail, ka šādas omes uzliks ļaunu aci. Kas zina, kas mājo viņu prātos. Cik nav lasīts par dusmīgām tantēm, kuru ceļu gadījies šķērsot. Palasiet par burvēm un raganām – viņas ir visur. Drošības labad sargiet savus bērnus no viņām, sargiet sevi pašu. Neļaujiet uzlikt kādu pesteli!

Padomājiet par sevi – dāvana ir tā, ka mums viss ir labi ar veselību. Dāvana ir ģimene un bērni. Piedomājiet pie tā, kas ir labs. Nebaidieties no omēm vārtrūmēs. Tomēr, ja ir bail, labāk izvairīties. Viņas nesaprot, ko runā un runā daudz lieka. Pilnīgi šķiet, uz vecumu cilvēks paliek ļauns…