mamma

Kāda būs mana māmiņalga?

Ar demogrāfiju un bērnu labklājību saistītie jautājumi valstī vienmēr ir karsts temats. Tos pārcilā katra jaunā valdība, tiek meklēti risinājumi, ieviestas izmaiņas. Arī tagad viens no aktuāliem jautājumiem ir tā saucamo māmiņu algu aprēķins, ko plāno mainīt, lai izskaustu situāciju, kad vēlas apkrāpt valsti un mākslīgi iegūt lielus pabalstus.

Tomēr realitāte ir tāda, ka plānotās izmaiņas liks nepelnīti ciest godīgajiem nodokļu maksātājiem ar vidējiem ienākumiem.

Katrs, kuram ir bērni, zina, cik daudz rūpju un izdevumu ir šajā sakarā. Tāpēc katrs eiro ir no svara, ņemot vērā, ka citas jauno vecāku atbalsta sistēmas valstī strādā ne visai labi. Joprojām daudzi bērni netiek bērnudārzos, bezmaksas veselības aprūpe ir tikai uz papīra, bet tā saucamā bērnu nauda mēnesī ir tik liela, cik vienam cietumniekam tērē vienas dienas uzturam. Tas ir traģiski. Un tāpēc jaunās ģimenes ar bērniem ir īpaši pakļautas nabadzības riskam.

Sociālās iemaksas un pēc tam arī godīgi saņemta māmiņu alga ir tas mehānisms, uz ko sievietes paļaujas, cerot, ka vismaz pusotru gadu pēc mazuļa piedzimšanas varēs saņemt šo naudu, lai varētu veltīt laiku bērnam. Tomēr šobrīd arī šī kārtība sašķobījusies, jo nav zināms, kādas izmaiņas valdībā tiks pieņemtas.

Sociālās iemaksas ir pašu atbildība

Katram darba ņēmējam ir pašam jāseko līdzi, lai par viņu tiktu veiktas sociālās iemaksas likumā noteiktajā apmērā, kas izriet no darba līguma. Parasti ar to nav problēmu, ja esi darba ņēmējs ar standarta darba līgumu.

Daudz uzmanīgākiem jābūt tiem, kuri izvēlējušies būt par pašnodarbinātajiem vai maksā mikrouzņēmuma nodokli. Pašnodarbinātajiem ir dažādas iespējas, kādā veidā veikt iemaksas. Valsts nosaka minimālo iemaksu apmēru, tomēr katram ir iespēja arī brīvprātīgi papildus veikt sociālās iemaksas, tādā veidā uzkrājot gan lielāku pensiju, gan palielinot potenciālās māmiņalgas apmēru.

Šādu scenāriju izvēlējos arī es. Jau ilgāku laiku strādāju kā pašnodarbinātā. Sākumā veicu sociālās iemaksas minimālajā apmērā, bet tad, kad zināju, ka plānojam ģimenes pieaugumu, jau gadu iepriekš sāku katru mēnesi papildus minimālajām iemaksām, maksāt vēl klāt lielāku summu savā sociālajā uzkrājumā. Protams, ka tas bija papildus slogs. Ne vienmēr kā pašnodarbinātajai ienākumi bija gana lieli, lai iemaksas tā ar vieglu roku veiktu, tomēr centos minimizēt visus citus izdevumus, lai to atļautos. Man bija bezmaksas grāmatvedības programma, visus darbus arī veicu pati, lai nebūtu jāmaksā grāmatvedim. Bezmaksas grāmatvedības programma bija ērta un salīdzinoši vienkārša, lai arī bez speciālas izglītības iemācītos ar to apieties. Ņēmu klāt arī papildus darbus, lai palielinātu ienākumus.

Un galu galā biju iekrājusi gana stabilas sociālās iemaksas, lai pēc tam, kad vajadzēja doties derētā, zinātu, ka man aprēķinās pieklājīgu māmiņalgu.

Topošajiem un jaunajiem vecākiem izdevumu ir daudz

Tad, kad tiek izlemts par ģimenes pieaugumu, jāsaprot, ka liela ienākumu daļa būs jānovirza mazuļa un topošās māmiņas vajadzībām. Vispirms jau ir jāizvēlas profesionāla grūtniecības aprūpe. Jo no ārstu kompetences lielā mērā būs atkarīgs, vai mazulis piedzims vesels. Arī es izvēlējos labāk maksāt pati papildus un saņemt aprūpi privātā iestādē. Tur bija pieejama modernākā un labākā ultrasonogrāfija, izcila attieksme, vienmēr jutos sadzirdēta un aprūpēta līdz mazākajam sīkumam. Arī dzemdībās izvēlējos slēgt līgumu ar vecmāti, kurai uzticējos.

Līdz mazuļa piedzimšanai vajadzēja iegādāties tik daudzas lietas, ka izdevumiem neredzēju galu. Un pēc tam, kad mazais piedzima, īstie izdevumi tikai sākās. Tāpēc stabila māmiņalga bija mans drošības garants vismaz kādam laikam, kamēr varēju atsāk strādāt un pati kaut ko pelnīt. Tāpēc jācer, ka gaidāmās izmaiņas šajā tik jūtīgajā sociālajā jomā būs taisnīgas un saprātīgas, nenostādīs jaunos vecākus vēl grūtākā situācijā.

Related Posts